Spolupracujeme
aneb kdo jsou naši partneři a podporovatelé
Dlouhodobě naší činnost podporují
Protože se území Sedmihorských mokřadů naléza ve 2. zóně Chráněné krajinné oblasti Český ráj, naším klíčovým partnerem je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Ohledně projektu Revitalizace Sedmihorských mokřadů jsme byli s AOPK ČR v kontaktu od samého počátku.
Nadační fond Zeměkvět podpořil jednorázově naši činnost v roce 2024. Finance jsou určené na přípravu i samotnou realizací projektů zaměřených na zvyšování biodiverzity, zadržení vody v krajině a ekovýchovu.
Díky všestranné dlouhodobé podpoře přátel z jógy koordinátora spolku kromě jiného vyšla publikace Živá voda v krajině, Příběh Sedmihorských slatin (Nakladatelství Santal) a bylo možné například zrealizovat meteostanici v údolí Libuňky, umístit do mokřadů lavičku nebo nakoupit dvě fotopasti s odesíláním dat.
Spolupráce s kempem Sedmihorky a Střediskem ekologické výchovy (SEV) Český ráj je pro nás zásadní ve vztahu k veřejnosti a ekovýchově a osvětové činnosti.
Na měření teploty v údolí Libuňky naší meteostanicí se podílí ČHMÚ a firma Meteoservis. Na výzkumu hladiny podzemní vody v mokřadech pak spolupracujeme s firmou Fiedler.
Dále jako pozemkový spolek spolupracujeme se skauty z Jičína v rámci projektu Patronáty a Základní a Střední školou waldorfskou v Semilech. Obě organizace nám pomáhají s údržbou Sedmihorských mokřadů. Skautský institut nás opakovaně v rámci projektu Patronáty podporuje nákupem různého nářadí pro společné pracovní akce se skauty. Naposledy například dvěmi velmi kvalitními náletovými kosami!
Udržujeme dobré vztahy s místními zemědělci a spolupracujeme s Farmou pod skalou na údržbě mokřadů pastvou jejich skotu. Za dobře jsme i s mysliveckým sdružením Valdštejn-Radeč.
Zejména však máme velkou podporu vlastníků pozemků, čehož si opravdu velice vážíme!
Vážíme si moc naší spolupráce a děkujeme vám!
Řekli o nás
RNDr. Jan Květ, CSc., dr.h.c.
Světově uznávaný vědec a specialista na mokřady, který zavedl používání slova "mokřad" u nás.
"CHKO Český ráj příliš neoplývá mokřady, ale ty, které se zde uchovaly do současnosti, mají značnou ekologickou hodnotu. K nim by měly přibývat postupně obnovované mokřady, které budou rovněž plnit cenné funkce pro přírodu a krajinu. Hodnotnou a perspektivní mokřadní lokalitou se tak po delší době opět stává slatinný mokřad u Sedmihorek. Tvoří ostrov přírody uprostřed rozsáhlých ploch využívaných zemědělsky. Jeho revitalizace, tj. co největší možná obnova druhového složení rostlin a živočichů a jejich fungování v mokřadním ekosystému, si zaslouží co největší podporu!"
Jan Květ, 12. března 2019.
Prof. RNDr. Bedřich Moldan, CSc., dr.h.c.
Geochemik, ekolog, publicista a politik, v letech 1991-97 předseda ČSOP.
"Mokřad u Sedmihorek je velmi výjimečný. Představuje jedinečný ekosystém typické vegetace a habitat zajímavé fauny, jakousi malou rezervaci vysoké úrovně biodiverzity obklopený intenzivně využívanou zemědělskou krajinou. V dnešní době zvýšeného zájmu o zadržení vody v krajině v souvislosti se změnou klimatu je významný i z hydrologického hlediska. Je to navíc mokřad výjimečně statečný, komunisté se jej opakovaně pokoušeli zničit, ale nepodařilo se jim to, naštěstí. Jsem rád, že se zachoval a vítám a plně podporuji úsilí o jeho důslednou revitalizaci a následnou plnou ochranu."
Bedřich Moldan, 8. dubna 2019.