Ochrana druhů

Ochrana druhů

Záchranný transfer obojživelníků

Možná už jste někdy viděli doslova zmasakrované žáby, přejeté koly aut na silnici. Někde jich bývají desítky a je to opravdu nehezký pohled. Stává se to na jaře, kdy obojživelníci houfně táhnou do vodních ploch, kde se narodili a kde bude vyrůstat i jejich nová generace. Bohužel stačí jedna silnice na trase jejich tahu a pohroma je na světě. Snažíme se proto na rizikových úsecích instalovat dočasné bariéry s odchytovými "vršemi", které představují kbelíky s navrtaným dnem. Obojživelníci nám potom napadají do sběrných nádob, ze kterých je musíme dvakrát denně přenášet do jejich vysněné vodní plochy. Pokud by ovšem obojživelníci zůstali ve sběrných nádobách, hrozí jim dehydratace i odlov predátorem, např. jezevcem. Transfer probíhá zpravidla v závislosti na průběhu počasí, nejméně měsíc a půl. Je to hodně práce, ale také hodně spokojených žabáků J, kterým pomáháme především v lokalitách u rybníku Vidlák v Podtroseckých údolích a u rybníků Cihlák a Nohavice u Bělé u Turnova a na Malém Rohozci.

Podpora dutinových pěvců šplhavců a sov

V naší krajině chybí starší stromy s dutinami, ve kterých by mohli různí živočichové pobývat i vychovávat svoje mláďata. Tento problém se snažíme kompenzovat vyvěšováním budek. Nejde ovšem jen o jejich vyvěšení, je nutné se o budky i starat. Každý rok je třeba je čistit, protože se tam mohou uchovávat parazité a vše, co by mohlo ohrozit budoucí generaci např. sýkorek . Také se musí prohlédnout stav budek. Nechceme totiž, aby se rozpadly uprostřed dospívání mláďat. Takových budek jsme rozvěsili a pravidelně čistíme na 200 ks, např. v lokalitách Hruboskalsko a Podtrosecká údolí.

Možností, jak uchovat staré stromy v lesním porostu, je jejich označení modrým trojúhelníkem. Po dohodě s Lesy ČR jsme již vyznačili přes sto takových stromů. Tyto stromy zůstanou v porostu až do úplného rozkladu. Tedy poslouží k zahnízdění dutinovým pěvcům, datlům, holubu doupňákovi, či dokonce sovám. Později budou sloužit jako zdroj hmyzu pro jejich předchozí obyvatele.

Instalace odsedávek pro dravce ("téčka" nebo také "berličky" pro dravce)

Ve volné krajině chybí také stromy, aleje a další místa, kde by mohli dravci jako káně či poštolka číhat na svou kořist. Tito dravci loví převážně hlodavce, a tak mohou pomoci i při ochraně zemědělských plodin. Naše aktivita je tak nejen podpora překrásných dravců, ale také podpora krajiny bez pesticidů a jedů. Takové berličky instalujeme např. v lokalitách Karlovice, Loužek u Turnova, Kacanovsko, Vyskeř a okolí