O POZEMKOVÉM SPOLKU


Představujeme se Vám


RNDr. Vojtěch Šťastný

  • koordinátor pozemkového spolku (kontaktní osoba)
  • ekolog, ornitolog a znalec Sedmihorských mokřadů (území se detailně věnuje od svých 16 let)

Ing. Jiří Šťastný

  • ochránce přírody a předseda ČSOP Bukovina
  • nadšený fotograf přírody

Petr Kotek

Tomáš Fabián

Michal Sluk

Petr Melichar

Pavel Barták

  • lektor ekologické výchovy
  • dobrovolný spolupracovník a příznivec Českého ráje

Vlasta Matoušová

  • malířka a grafička
  • milovnice přírody a světa hmyzu

Kdo jsme?

Jsme skupinou lidí, kteří si uvědomují vzácnost a hodnoty krajiny Českého ráje, včetně důležitosti vody v ní. Chceme se  zasadit o ochranu vodního režimu krajiny. Na vhodných místech chceme obnovit a zachovat  mokřady jako životadárný ekosystém, chránící nás před suchem. Jsme přesvědčení, že mokřady mohou pomoci nám všem i přírodě.

Dlouhodobě se věnujeme ochraně a obnově Sedmihorských mokřadů a rádi bychom v tom pokračovali i nadále. Pro další plnohodnotnou péči však potřebujeme získat neobhos-podařované mokřadní pozemky do vlastnictví nebo užívání našeho pozemkového spolku. Současně s tím chceme napomoci uskutečnění projektu na obnovu Sedmihorských mokřadů. Spolky tohoto typu fungují i na jiných místech republiky a jejich projekty úspěšně napomáhají ochraně naší přírody a krajiny.

Co je naším cílem? 

Jelikož charakter a poloha pozemků Sedmihorských mokřadů neumožňují smysluplné hospodářské využití a od nepaměti se zde vyskytují prameniště, jsme přesvědčeni, že na tomto území by měly být obnoveny a chráněny právě mokřady.

Nyní je voda v části území vlivem provedených odvodnění doslova uvězněna těsně pod povrchem půdy. Tato místa jsou hospodářsky přesto nevyužitelná a současně zde není ani funkční mokřad. Jen s opětovným zásahem člověka je možné i v této části mokřad probudit k životu!

A to je náš cíl - zajistit obnovu Sedmihorských mokřadů do více přírodního stavu a dát jim možnost plnit své životadárné funkce v krajině. Vrátit mokřadům vodu a jejich obnovou podpořit zadržení vody v krajině. Dlouhá období sucha posledních let nás přesvědčují, že jsou naše aktivity žádoucí a budou přínosné pro nás pro všechny!


Pozemkový spolek Sedmihorské mokřady je součástí Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Bukovina z Turnova, pečující o přírodu a krajinu Českého ráje od roku 2009.

Více najdete na webových stránkách organizace:

Chráníme vodu a mokřady - to nejhodnotnější z naší přírody. Zachování vody v naší krajině dalším generacím by mělo být zásadní pro nás všechny!

Nadpis textu

Váš text začíná právě zde. Klikněte a můžete začít psát. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium totam rem aperiam eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo nemo enim ipsam voluptatem.

Obnovou mokřadů a snahou vrátit jim vodu pomáháme krajině, a tím i lidem při aktuálních změnách klimatu a boji se suchem!