<< Zpět    Krmítka

>> Zimní přikrmování ptáků

Přikrmování ptáků v zimě

V období extrémních klimatických podmínek - dlouhotrvající vysoké sněhové pokrývce či námraze má přikrmování velký význam pro záchranu velkého množství stálých hmyzožravých pěvců: králíčků, šoupálků, červenek nebo sýkor. V takových případech je však nutné předkládat těmto ptákům potravu v lese již od podzimu, aby si na tuto nabídku zvykli a naučili se od jiných druhů, které mají zkušenosti s krmítky (koňadry, modřinky, brhlíci), takto předkládanou potravu přijímat.

   Jedná-li se o přikrmování na naší zahradě, začínáme s krmením těsně před příchodem prvního sněhu, aby si ptáci na krmítko zvykli. Krmíme pravidelně a v menších dávkách, aby bylo krmivo vždy čerstvé. V době tuhých mrazů a při vysoké sněhové pokrývce můžeme ke krmítku zavěsit lůj.

    Čím přikrmovat

Vhodnými krmivy pro drobné pěvce a datlovité ptáky jsou semena slunečnice, proso, vločky, ořechy a mák. Poblíž krmítka můžeme zavěsit  lůj. Pro zrnožravé druhy ptáků se doporučují různé obiloviny, vločky, ap. Pro dlaska a hýla obecného potom např. sušené bobule, semena melounů, nažky lesních stromů (jasan, javor, habr). Kosi a drozdi mají v oblibě jablka či různé bobulovité plody.

 

Umístění krmítka

Ať již používáme jakékoliv krmítko, umisťujeme jej vždy ve volném prostranství, odkud budou mít ptáci dostatečný přehled a budou moci včas zareagovat na útok predátora. Krmítko umisťujeme dostatečně vysoko, abychom zamezili přístupu koček a jiných šelem. Krmítko nikdy neumisťujeme poblíž zasklených průhledů (verandy, skleníky, ap.) nebo u zrcadlových ploch - jsou pro ně smrtelnou pastí.

    Ptáky přikrmujeme nejpozději do doby tání sněhu, a nebo když venkovní teplota již neklesá pod bod mrazu. V takové době si již ptáci potravu najdou sami.